A Day of Fallen Night

Samantha Shannonová
Obálka knihy A Day of Fallen Night

The long-awaited second instalment in Samantha Shannon's Sunday Times and New York Times-bestselling series - 'The new Game of Thrones' (Stylist) Tunuva Melim is a sister of the Priory. For fifty years, she has trained to slay wyrms - but none have appeared since the Nameless One, and the younger generation is starting to question the Priory's purpose. To the north, in the Queendom of Inys, Sabran the Ambitious has married the new King of Hroth, narrowly saving both realms from ruin. Their daughter, Glorian, trails in their shadow - exactly where she wants to be. The dragons of the East have slept for centuries. Dumai has spent her life in a Seiikinese mountain temple, trying to wake the gods from their long slumber. Now someone from her mother's past is coming to upend her fate. When the Dreadmount erupts, bringing with it an age of terror and violence, these women must find the strength to protect humankind from a devastating threat. Intricate and epic, A Day of Fallen Night sweeps readers back to the world of A Priory of the Orange Tree, showing us a course of events that shaped it for generations to come.

Původní cena: 449,- Kč
Nová cena: 199,- Kč

Chci knihu koupit:
Nakladatel: Bloomsbury
brožovaná, 880 stran

O Zlevněných knihách

V síti vybraných knihkupectví najdete od 1. června 2008 pod značkou Zlevněné knihy kvalitní nabídku knih za atraktivní ceny. V nabídce najdete prózu i poezii, knihy naučné i pohádky pro děti, cestopisy i humorné knihy. Knihy jsou zlevněny o 30-70% a snížená cena platí do vyprodání zásob. Každý měsíc se nabídka rozšíří o dalších 10-20 zlevněných titulů.

Na těchto stránkách najdete seznam všech aktuálně zlevněných titulů, adresy knihkupectví, kde je možné knihy zakoupit a připravované zlevněné tituly, na které se můžete těšit. A když na stránkách zadáte váš e-mail, rádi Vás budeme o nově zlevněných knihách pravidelně informovat.

E-mail info

Zanechte nám e-mail a budeme vás 1x měsíčně informovat o nově zlevněných knihách.