Agatha Christie: First Lady of Crime

H.R.F. Keating (ed.)
Obálka knihy Agatha Christie: First Lady of Crime

Agatha Christie was not only the biggest selling writer of detective stories the world has ever known, she was also a mystery in herself, giving only the rarest interviews, declining absolutely to become any sort of public figure, and a mystery too in the manner in which she achieved her astonishing success. H R F Keating, a crime novelist and respected reviewer of crime fiction, brought together a dozen distinguished writers from both sides of the Atlantic to throw light on this double mystery. Some analyse the art itself; some explain the reasons for her success, not just the books, but also in film and theatre. The approaches are penetrating, affectionate, enthusiastic, analytical, funny - even critical. Together, they give an almost unique insight into the life and work of the First Lady of Crime.

Původní cena: 299,- Kč
Nová cena: 79,- Kč

Chci knihu koupit:
Nakladatel: Weidenfeld & Nicolson
brožovaná, 253 stran

O Zlevněných knihách

V síti vybraných knihkupectví najdete od 1. června 2008 pod značkou Zlevněné knihy kvalitní nabídku knih za atraktivní ceny. V nabídce najdete prózu i poezii, knihy naučné i pohádky pro děti, cestopisy i humorné knihy. Knihy jsou zlevněny o 30-70% a snížená cena platí do vyprodání zásob. Každý měsíc se nabídka rozšíří o dalších 10-20 zlevněných titulů.

Na těchto stránkách najdete seznam všech aktuálně zlevněných titulů, adresy knihkupectví, kde je možné knihy zakoupit a připravované zlevněné tituly, na které se můžete těšit. A když na stránkách zadáte váš e-mail, rádi Vás budeme o nově zlevněných knihách pravidelně informovat.

E-mail info

Zanechte nám e-mail a budeme vás 1x měsíčně informovat o nově zlevněných knihách.