Marilyn and Me

Ji-min Lee
Obálka knihy Marilyn and Me

A beautifully woven page turner Heather Morris, author of The Tattooist of Auschwitz. A gripping and heartwrenching novel of damage and survival, grief and unexpected solace, Marilyn and Me is a fascinating and timely insight into an extraordinary time and place. How do you translate the present, when you can't let go of the past. It is the winter of 1954, and in the rubble-strewn aftermath of the Korean war Marilyn Monroe has come to Seoul to perform to the US soldiers stationed there. Incongruous in her silk dress and flawless makeup, she sings of seduction and love, dazzling battle-scarred Americans and Koreans alike. Alice, the woman chosen to be Marilyns translator, was once Kim Ae-sun, before her name was stolen from her along with so much else by the war. With her prematurely grey hair, her fraying lace gloves and the memories that will engulf her if she lets them, Alice works as a typist for the US military. It is a job that has enabled her to survive, and to forget. As they travel across the country, over the four days of Marilyns tour, the two women begin to form an unlikely friendship. But when Alice becomes embroiled in a sting operation involving the entrapment of a Communist spy she is forced to confront the past she has been trying so hard to escape.

Původní cena: 329,- Kč
Nová cena: 69,- Kč

Chci knihu koupit:
Nakladatel: 4th Estate
brožovaná, 170 stran

O Zlevněných knihách

V síti vybraných knihkupectví najdete od 1. června 2008 pod značkou Zlevněné knihy kvalitní nabídku knih za atraktivní ceny. V nabídce najdete prózu i poezii, knihy naučné i pohádky pro děti, cestopisy i humorné knihy. Knihy jsou zlevněny o 30-70% a snížená cena platí do vyprodání zásob. Každý měsíc se nabídka rozšíří o dalších 10-20 zlevněných titulů.

Na těchto stránkách najdete seznam všech aktuálně zlevněných titulů, adresy knihkupectví, kde je možné knihy zakoupit a připravované zlevněné tituly, na které se můžete těšit. A když na stránkách zadáte váš e-mail, rádi Vás budeme o nově zlevněných knihách pravidelně informovat.

E-mail info

Zanechte nám e-mail a budeme vás 1x měsíčně informovat o nově zlevněných knihách.