A Long Night in Paris

Dov Alfon
Obálka knihy A Long Night in Paris

From a former Israeli intelligence officer, comes the most realistic, thrilling and authentic thriller of the year.

Chinese gangsters and Israeli intelligence face off in Paris - Israel's bestselling book of 2017, perfect for fans of Homeland, John Le Carré and Mick Herron
"Fast action, clever plotting and a Bond-esque lead character who drives the narrative forward at every turn . . . This is high octane spy action" Manda Scott
When an Israeli tech entrepreneur disappears from Charles de Gaulle airport with a woman in red, logic dictates youthful indiscretion. But Israel is on a state of high alert nonetheless. Colonel Zeev Abadi, the new head of Unit 8200's autonomous Special Section, who just happens to be in Paris, also just happens to have arrived on the same flight.
For Commissaire Léger of the Paris Police coincidences have their reasons, and most are suspect. When a second young Israeli is kidnapped soon after arriving on the same flight, this time at gunpoint from his hotel room, his suspicions are confirmed - and a diplomatic incident looms.
Back in Tel Aviv, Lieutenant Oriana Talmor, Abadi's deputy, is his only ally, applying her sharp wits to the race to identify the victims and the reasons behind their abduction. In Paris a covert Chinese commando team listens to the investigation unfurl and watches from the rooftops. While by the hour the morgue receives more bodies from the river and the city's arrondissements.
The clock has been set. And this could be a long night in the City of Lights.

Původní cena: 169,- Kč
Nová cena: 99,- Kč

Chci knihu koupit:
Nakladatel: MacLehose Press
Překlad: Daniella Zamir
brožovaná, 430 stran

O Zlevněných knihách

V síti vybraných knihkupectví najdete od 1. června 2008 pod značkou Zlevněné knihy kvalitní nabídku knih za atraktivní ceny. V nabídce najdete prózu i poezii, knihy naučné i pohádky pro děti, cestopisy i humorné knihy. Knihy jsou zlevněny o 30-70% a snížená cena platí do vyprodání zásob. Každý měsíc se nabídka rozšíří o dalších 10-20 zlevněných titulů.

Na těchto stránkách najdete seznam všech aktuálně zlevněných titulů, adresy knihkupectví, kde je možné knihy zakoupit a připravované zlevněné tituly, na které se můžete těšit. A když na stránkách zadáte váš e-mail, rádi Vás budeme o nově zlevněných knihách pravidelně informovat.

E-mail info

Zanechte nám e-mail a budeme vás 1x měsíčně informovat o nově zlevněných knihách.