Boys Who Made A Difference

Obálka knihy Boys Who Made A Difference

When it comes to making a difference, there’s no such thing as too young! Get ready to meet some incredible young men who followed their dreams and changed the world for the better, often by taking the path less travelled and staying true to themselves. From Wolfgang Amadeus Mozart to Nelson Mandela, Vidal Sassoon to Bob Dylan, Tony Hawk to Matt Groening this collection, from the author of Girls Who Rocked the World, features young men from across history and around the globe who have all achieved remarkable things. Also included are profiles of teenagers who are changing the world right now – boys like John Collinson, the youngest person to climb the Seven Summits, and Alec Loorz, who founded the non-profit organisation Kids vs. Global Warming. Whatever your passion in life, you’ll be inspired and motivated by these amazing real-life stories to believe in yourself and start making a difference right now!

Původní cena: 249,- Kč
Nová cena: 69,- Kč

Chci knihu koupit:
Nakladatel: Simon&Schuster
brožovaná, 256 stran

O Zlevněných knihách

V síti vybraných knihkupectví najdete od 1. června 2008 pod značkou Zlevněné knihy kvalitní nabídku knih za atraktivní ceny. V nabídce najdete prózu i poezii, knihy naučné i pohádky pro děti, cestopisy i humorné knihy. Knihy jsou zlevněny o 30-70% a snížená cena platí do vyprodání zásob. Každý měsíc se nabídka rozšíří o dalších 10-20 zlevněných titulů.

Na těchto stránkách najdete seznam všech aktuálně zlevněných titulů, adresy knihkupectví, kde je možné knihy zakoupit a připravované zlevněné tituly, na které se můžete těšit. A když na stránkách zadáte váš e-mail, rádi Vás budeme o nově zlevněných knihách pravidelně informovat.

E-mail info

Zanechte nám e-mail a budeme vás 1x měsíčně informovat o nově zlevněných knihách.