Foe

Iain Reid
Obálka knihy Foe

A taut, psychological mind-bender from the bestselling author of I’m Thinking of Ending Things. We don’t get visitors. Not out here. We never have. In Iain Reid’s second haunting, philosophical puzzle of a novel, set in the near-future, Junior and Henrietta live a comfortable, solitary life on their farm, far from the city lights, but in close quarters with each other. One day, a stranger from the city arrives with alarming news: Junior has been randomly selected to travel far away from the farm...very far away. The most unusual part? Arrangements have already been made so that when he leaves, Henrietta won't have a chance to miss him, because she won't be left alone—not even for a moment. Henrietta will have company. Familiar company. Told in Reid’s sharp and evocative style, Foe examines the nature of domestic relationships, self-determination, and what it means to be (or not to be) a person. An eerily entrancing page-turner, it churns with unease and suspense from the first words to its shocking finale.

Původní cena: 349,- Kč
Nová cena: 69,- Kč

Chci knihu koupit:
Nakladatel: Gallery
brožovaná, 272 stran

O Zlevněných knihách

V síti vybraných knihkupectví najdete od 1. června 2008 pod značkou Zlevněné knihy kvalitní nabídku knih za atraktivní ceny. V nabídce najdete prózu i poezii, knihy naučné i pohádky pro děti, cestopisy i humorné knihy. Knihy jsou zlevněny o 30-70% a snížená cena platí do vyprodání zásob. Každý měsíc se nabídka rozšíří o dalších 10-20 zlevněných titulů.

Na těchto stránkách najdete seznam všech aktuálně zlevněných titulů, adresy knihkupectví, kde je možné knihy zakoupit a připravované zlevněné tituly, na které se můžete těšit. A když na stránkách zadáte váš e-mail, rádi Vás budeme o nově zlevněných knihách pravidelně informovat.

E-mail info

Zanechte nám e-mail a budeme vás 1x měsíčně informovat o nově zlevněných knihách.