Fresh Complaint

Jeffrey Eugenides
Obálka knihy Fresh Complaint

The first collection of short fiction from the Pulitzer Prize-winning author Jeffrey Eugenides Jeffrey Eugenides’s bestselling novels have shown him to be an astute observer of the crises of adolescence, self-discovery, family love, and what it means to be American in our times. The stories in Fresh Complaint explore equally rich­­?and intriguing?territory. Ranging from the bitingly reproductive antics of “Baster” to the dreamy, moving account of a young traveler’s search for enlightenment in “Air Mail” (selected by Annie Proulx for Best American Short Stories), this collection presents characters in the midst of personal and national emergencies. We meet a failed poet who, envious of other people’s wealth during the real-estate bubble, becomes an embezzler; a clavichordist whose dreams of art founder under the obligations of marriage and fatherhood; and, in “Fresh Complaint,” a high school student whose wish to escape the strictures of her immigrant family lead her to a drastic decision that upends the life of a middle-aged British physicist. Narratively compelling, beautifully written, and packed with a density of ideas despite their fluid grace, these stories chart the development and maturation of a major American writer.

Původní cena: 249,- Kč
Nová cena: 69,- Kč

Chci knihu koupit:
Nakladatel: Fourth Estate
brožovaná, 287 stran

O Zlevněných knihách

V síti vybraných knihkupectví najdete od 1. června 2008 pod značkou Zlevněné knihy kvalitní nabídku knih za atraktivní ceny. V nabídce najdete prózu i poezii, knihy naučné i pohádky pro děti, cestopisy i humorné knihy. Knihy jsou zlevněny o 30-70% a snížená cena platí do vyprodání zásob. Každý měsíc se nabídka rozšíří o dalších 10-20 zlevněných titulů.

Na těchto stránkách najdete seznam všech aktuálně zlevněných titulů, adresy knihkupectví, kde je možné knihy zakoupit a připravované zlevněné tituly, na které se můžete těšit. A když na stránkách zadáte váš e-mail, rádi Vás budeme o nově zlevněných knihách pravidelně informovat.

E-mail info

Zanechte nám e-mail a budeme vás 1x měsíčně informovat o nově zlevněných knihách.