Mother of All Jobs : How to Have Children and Career

Christine Armstrong
Obálka knihy Mother of All Jobs : How to Have Children and Career

It's time for a different conversation about working and parenting. As our working days get ever longer and our phones keep so many of us glued to work, the needs of our children and the world of school and childcare has not changed at all. School summer holidays are still longer than our annual leave. Working mothers everywhere are tearing themselves apart, trying to meet the needs of their children, their relationships and their careers and too often feeling like they are failing. So is there a solution? When Christine Armstrong became a mother, it never occurred to her that she would want to give up her job. But the truth is, combining work and small kids is hard, and when Christine tried it, she found herself desolate with misery. Determined to find a way forward, she looked for answers by interviewing other working mums and found that she wasn't alone. The Mother of All Jobs brings together the wisdom of the women who opened up about everything (and we mean everything) into a manifesto for happy professional families. Ignoring the glossy lives presented on social media, this book shows that, while it's not always pretty, working parents can thrive if they have the knowledge others learnt the hard way.

Původní cena: 429,- Kč
Nová cena: 99,- Kč

Chci knihu koupit:
Nakladatel: Green tree
brožovaná, 320 stran

O Zlevněných knihách

V síti vybraných knihkupectví najdete od 1. června 2008 pod značkou Zlevněné knihy kvalitní nabídku knih za atraktivní ceny. V nabídce najdete prózu i poezii, knihy naučné i pohádky pro děti, cestopisy i humorné knihy. Knihy jsou zlevněny o 30-70% a snížená cena platí do vyprodání zásob. Každý měsíc se nabídka rozšíří o dalších 10-20 zlevněných titulů.

Na těchto stránkách najdete seznam všech aktuálně zlevněných titulů, adresy knihkupectví, kde je možné knihy zakoupit a připravované zlevněné tituly, na které se můžete těšit. A když na stránkách zadáte váš e-mail, rádi Vás budeme o nově zlevněných knihách pravidelně informovat.

E-mail info

Zanechte nám e-mail a budeme vás 1x měsíčně informovat o nově zlevněných knihách.