And the Ocean Was Our Sky

Patrick Ness
Obálka knihy And the Ocean Was Our Sky

From the #1 New York Times bestselling author of A Monster Calls comes a richly illustrated and lyrical tale, one that asks harrowing questions about power, loyalty, obsession, and the monsters we make of others. With harpoons strapped to their backs, the proud whales of Bathsheba's pod live for the hunt, fighting in the ongoing war against the world of men. When they attack a ship bobbing on the surface of the Abyss, they expect to find easy prey. Instead, they find the trail of a myth, a monster, perhaps the devil himself... As their relentless Captain leads the chase, they embark on a final, vengeful hunt, one that will forever change the worlds of both whales and men. With the lush, atmospheric art of Rovina Cai woven in throughout, this remarkable work by Patrick Ness turns the familiar tale of Moby Dick upside down and tells a story all its own with epic triumph and devastating fate.

Původní cena: 329,- Kč
Nová cena: 159,- Kč

Chci knihu koupit:
Nakladatel: Walker Books
brožovaná, 160 stran

O Zlevněných knihách

V síti vybraných knihkupectví najdete od 1. června 2008 pod značkou Zlevněné knihy kvalitní nabídku knih za atraktivní ceny. V nabídce najdete prózu i poezii, knihy naučné i pohádky pro děti, cestopisy i humorné knihy. Knihy jsou zlevněny o 30-70% a snížená cena platí do vyprodání zásob. Každý měsíc se nabídka rozšíří o dalších 10-20 zlevněných titulů.

Na těchto stránkách najdete seznam všech aktuálně zlevněných titulů, adresy knihkupectví, kde je možné knihy zakoupit a připravované zlevněné tituly, na které se můžete těšit. A když na stránkách zadáte váš e-mail, rádi Vás budeme o nově zlevněných knihách pravidelně informovat.

E-mail info

Zanechte nám e-mail a budeme vás 1x měsíčně informovat o nově zlevněných knihách.