America Is Not the Heart

Elaine Castillo
Obálka knihy America Is Not the Heart

'This book is it: one of the best debut novels (and novels, period) of recent years' Elle
'The next big thing... It has drama and tragedy in spades, but it also has so much love of every kind spilling out of it pages that I closed it each night with a huge, warm smile.' The Paris Review
How many lives can one person lead in a single lifetime? When Hero De Vera arrives in America, disowned by her parents in the Philippines, she's already on her third. Her uncle, Pol, who has offered her a fresh start and a place to stay in the Bay Area, knows not to ask about the first and second. And his younger wife, Paz, has learned enough about the might and secrecy of the De Vera family to keep her head down. Only their daughter Roni asks Hero why her hands seem to scream with hurt at the steering wheel of the car she drives to collect her from school, and only Rosalyn, the fierce but open-hearted beautician, has any hope of bringing Hero back from the dead.

Původní cena: 449,- Kč
Nová cena: 169,- Kč

Chci knihu koupit:
Nakladatel: Atlantic Books
brožovaná, 408 stran

Kategorie: Jazyky

O Zlevněných knihách

V síti vybraných knihkupectví najdete od 1. června 2008 pod značkou Zlevněné knihy kvalitní nabídku knih za atraktivní ceny. V nabídce najdete prózu i poezii, knihy naučné i pohádky pro děti, cestopisy i humorné knihy. Knihy jsou zlevněny o 30-70% a snížená cena platí do vyprodání zásob. Každý měsíc se nabídka rozšíří o dalších 10-20 zlevněných titulů.

Na těchto stránkách najdete seznam všech aktuálně zlevněných titulů, adresy knihkupectví, kde je možné knihy zakoupit a připravované zlevněné tituly, na které se můžete těšit. A když na stránkách zadáte váš e-mail, rádi Vás budeme o nově zlevněných knihách pravidelně informovat.

E-mail info

Zanechte nám e-mail a budeme vás 1x měsíčně informovat o nově zlevněných knihách.