The Astonishing Colour of After

Emily X.R. Pan
Obálka knihy The Astonishing Colour of After

A New York Times bestseller. 'This brilliantly crafted novel portrays the vast spectrum of love and grief with heart-wrenching beauty and candor. A very special book' - JOHN GREEN, author of The Fault in Our Stars Life, loss, love and art explode in a kaleidoscope of emotions as one girl must learn the truth about her family's past in order to bring peace to the present. For fans of John Green, Jennifer Niven, Jandy Nelson and Nicola Yoon. Leigh Chen Sanders is sixteen when her mother dies by suicide, leaving only a scribbled note: 'I want you to remember'. Leigh doesn't know what it means, but when a red bird appears with a message, she finds herself travelling to Taiwan to meet her maternal grandparents for the first time. Leigh is far away from home and far away from Axel, her best friend, who she stupidly kissed on the night her mother died - leaving her with a swell of guilt that she wasn't home, and a heavy heart, thinking she may have destroyed the one good thing left in her life. Overwhelmed by grief, Leigh retreats into her art and into her memories, where colours collide and the rules of reality are broken. The only thing Leigh is certain about is that she must find out the truth. She must remember. With lyrical prose and magical elements, Emily X.R. Pan's stunning debut novel alternates between past and present, romance and despair, as one girl attempts to find herself through family history, art, friendship, and love.

Původní cena: 279,- Kč
Nová cena: 59,- Kč

Chci knihu koupit:
Nakladatel: Orion
brožovaná, 472 stran

Kategorie: Jazyky

O Zlevněných knihách

V síti vybraných knihkupectví najdete od 1. června 2008 pod značkou Zlevněné knihy kvalitní nabídku knih za atraktivní ceny. V nabídce najdete prózu i poezii, knihy naučné i pohádky pro děti, cestopisy i humorné knihy. Knihy jsou zlevněny o 30-70% a snížená cena platí do vyprodání zásob. Každý měsíc se nabídka rozšíří o dalších 10-20 zlevněných titulů.

Na těchto stránkách najdete seznam všech aktuálně zlevněných titulů, adresy knihkupectví, kde je možné knihy zakoupit a připravované zlevněné tituly, na které se můžete těšit. A když na stránkách zadáte váš e-mail, rádi Vás budeme o nově zlevněných knihách pravidelně informovat.

E-mail info

Zanechte nám e-mail a budeme vás 1x měsíčně informovat o nově zlevněných knihách.