Bohemian Gospel

Dana Chamblee Carpenter
Obálka knihy Bohemian Gospel

Set against the historical reign of the Golden and Iron King, Bohemian Gospel is the remarkable tale of a bold and unusual girl on a quest to uncover her past and define her destiny. Thirteenth-century Bohemia is a dangerous place for a girl, especially one as odd as Mouse, born with unnatural senses and an uncanny intellect. Some call her a witch. Others call her an angel. Even Mouse doesn’t know who—or what—she is. But she means to find out. When young King Ottakar shows up at the Abbey wounded by a traitor's arrow, Mouse breaks church law to save him and then agrees to accompany him back to Prague as his personal healer. Caught in the undertow of court politics at the castle, Ottakar and Mouse find themselves drawn to each other as they work to uncover the threat against him and to unravel the mystery of her past. But when Mouse's unusual gifts give rise to a violence and strength that surprise everyone—especially herself—she is forced to ask herself: Will she be prepared for the future that awaits her? A heart-thumping, highly original tale in the vein of Elizabeth Kostova's The Historian, Bohemian Gospel heralds the arrival of a fresh new voice for historical fiction. Dana Chamblee Carpenter is the award-winning author of short fiction that has appeared in The Arkansas Review, Jersey Devil Press, and Maypop. Her debut novel, Bohemian Gospel, won Killer Nashville’s 2014 Claymore Award. She teaches creative writing and American Literature at a private university in Nashville, TN, where she lives with her husband and two children.

Původní cena: 379,- Kč
Nová cena: 59,- Kč

Chci knihu koupit:
Nakladatel: Pegasus Books
brožovaná, 370 stran

Kategorie: Krásná literatura

O Zlevněných knihách

V síti vybraných knihkupectví najdete od 1. června 2008 pod značkou Zlevněné knihy kvalitní nabídku knih za atraktivní ceny. V nabídce najdete prózu i poezii, knihy naučné i pohádky pro děti, cestopisy i humorné knihy. Knihy jsou zlevněny o 30-70% a snížená cena platí do vyprodání zásob. Každý měsíc se nabídka rozšíří o dalších 10-20 zlevněných titulů.

Na těchto stránkách najdete seznam všech aktuálně zlevněných titulů, adresy knihkupectví, kde je možné knihy zakoupit a připravované zlevněné tituly, na které se můžete těšit. A když na stránkách zadáte váš e-mail, rádi Vás budeme o nově zlevněných knihách pravidelně informovat.

E-mail info

Zanechte nám e-mail a budeme vás 1x měsíčně informovat o nově zlevněných knihách.