Česká architektonická avantgarda

Otakar Nový
Obálka knihy Česká architektonická avantgarda

Kniha je životním dílem Otakara Nového, předního odborníka v oblasti urbanismu a životního prostředí a znalce dějin moderní architektury. Středem jeho pozornosti jsou tvůrci, projekty, stavby, názory a celkový význam meziválečného funkcionalismu. Téma svého díla zasazuje do velmi široce pojatého kulturního kontextu doby od poloviny 19. do poloviny 20. století.
Autor sám byl od druhé poloviny třicátých let souputníkem spletitých osudů avantgardy, prožíval její naděje a zklamání a téměř všechny její významné postavy znal. Příběh české architektonické avantgardy proto vypráví s osobním zaujetím. Vedle obdivu vůči jejímu nadšení a čistotě úmyslů se však nevyhýbá ani kritice za její netoleranci a omyly.
Kniha je vybavena více než dvěma stovkami fotografií a vychází po sedmnácti letech ve druhém vydání v nové grafické úpravě.

Původní cena: 1497,- Kč
Nová cena: 497,- Kč

Chci knihu koupit:
Nakladatel: Prostor
flexi, 648 stran

Kategorie: Umění

Recenze v médiích:

Avantgarda a "jiné" moderny

Literární noviny, Ivan Matějka, 31.3.2016
(...) Nového kniha spojuje obecné úvahy s osobními vzpomínkami. ...) A tak se, vedle obdivu pro nadšení, hrdost a čistotu úmyslů avantgardy, Nový nevyhýbá - jak konstatuje v doslovu Vladimír Karfík - "ani kritickému hodnocení její intolerance, siláctví a omylů". (...) Architekt Plzeňska Otakar Nový v České avantgardní architektuře nezůstává jen v Praze, sleduje i dění brněnské či královéhradecké. Ovšem Plzeň, v níž prožil část života, nechává stranou. Spokojí se jen s konstatováním, že "dokonce i tak v moderní výstavbě zaostávající města jako průmyslová Plzeň - začala brát na vědomí výhody věcnosti a úspornosti moderní architektury."

Návrat bible českého funkcionalismu

Týdeník Rozhlas, Milan Šefl, 15.2.2016
(...) S léta nedostupnou knihou po sedmnácti letech opět přišlo nakladatelství Prostor. Objevná i rozmáchlá práce se tak dostává znovu ke čtenářům - a to i k těm, kteří ji v potu tváře dlouhodobě sháněli po antikvariátech. (...) Respektovaný autor přibližuje osobnosti, projekty i celkový význam meziválečného funkcionalismu a příběh české architektonické avantgardy líčí v širokém kulturním kontextu a s mimořádným osobním zaujetím - jak už bylo zmíněno, sám byl jeho protagonistou. (...) Knihu, již se právem dostalo přízviska „bible českého funkcionalismu", doplňují více než dvě stovky fotografií nejvěhlasnějších návrhů a realizací Le Corbusiera, Gropiuse, Gočára, Kotěry, Chochola, Janáka, Fragnera či Fuchse, ale třeba i unikátní snímky skalních bytů v Praze na Strahově ve dvacátých letech, pražského nouzového bydlení ve vagonech nebo typických kladenských hornických kolonií.

O Zlevněných knihách

V síti vybraných knihkupectví najdete od 1. června 2008 pod značkou Zlevněné knihy kvalitní nabídku knih za atraktivní ceny. V nabídce najdete prózu i poezii, knihy naučné i pohádky pro děti, cestopisy i humorné knihy. Knihy jsou zlevněny o 30-70% a snížená cena platí do vyprodání zásob. Každý měsíc se nabídka rozšíří o dalších 10-20 zlevněných titulů.

Na těchto stránkách najdete seznam všech aktuálně zlevněných titulů, adresy knihkupectví, kde je možné knihy zakoupit a připravované zlevněné tituly, na které se můžete těšit. A když na stránkách zadáte váš e-mail, rádi Vás budeme o nově zlevněných knihách pravidelně informovat.

E-mail info

Zanechte nám e-mail a budeme vás 1x měsíčně informovat o nově zlevněných knihách.