Bandita, Paťara a spol.
Václav Kaplický
Václav Kaplický, historik, romanopisec a dramatik, se narodil a žil v Táboře. Jeho román pro děti líčí klukovský život na přelomu 19. a 20. století v tajemném, romantickém městě obklopeném lesy a poli, bitvy Klášteráků a Klokoťáků, všední život měšťanských rodin, školu i charakteristické postavy, které k městu neoddělitelně patřily: hlídače městských sadů, strážníka, učitele, hokynáře a další.
Tenkrát se ještě v Jordánském potoce lovili raci, na Klášterním náměstí se místo parkování aut hrály kuličky a otloukali špačky a na Dobytčák přijížděl pravidělně cirkus i pojízdné kino. Kluci znali křivolaké staroměstské uličky jako vlastní boty, sváděli urputné boje o klukovská území, stavěli si a dobývali hrady nad řekou a také popouzeli ctihodné táborské občany svými lotrovinami a darebáctvím. Táborských "Bylo nás pět" z pera táborského rodáka Václava Kaplického zůstalo dodnes živým a čtivým klukovským příběhem o přátelství, věrnosti a odvaze malých kluků, kteří sice povětšinou neměli boty, ale nikdy, opravdu nikdy se nenudili...
Ve spolupráci s Muzeem Šechtl a Voseček vznikla fotografická příloha dokumentující místa her dětí z doby děje knihy.
Původní cena: 299,- Kč
Nová cena: 99,- Kč
vázaná, 320 stran
Kategorie: Pro děti a mládež
Recenze v médiích:
Baobab skvěle vzkřísil klan Klášteráků
Českobudějovický deník, Václav Grubhoffer, 17.2.2012
(...) Na válečné stezce jsou Klášteráci nevyhnutelně se všemi 'dospěláky' – latinářem a řečtinářem Tygrem, hlídačem městských sadů starým Davidema samozřejmě s rodiči.
Kaplického kniha ovšem není jen dobrodružným a humoristickým románem. Pro dětského čtenáře může být navíc kvůli bohaté a často již zmizelé slovní zásobě poněkud těžším kusem. V dnešním kulturním kontextu je především plastickou freskou jednoho jihočeského města po roce 1900. Sytými barvami přitom autor zachytil nejen zaniklá zákoutí, tváře domů a jejich obyvatel, ale i významné události spjaté s počátkem století:pohyblivé obrázky Ponrepova kinematografu, vzrušení z příjezdu cirkusu či atmosféru výročních jarmarků. V neposlední řadě lze k Banditovi, Paťárovi a spol. přistupovat jako k netradičnímu průvodci po starém Táboře. Počkat, až na "Klášteráku na jarním sluníčku oschne dlažba" a vydat se hledat to, co nezahladil čas.