Armády noci / Dějiny jako román, román jako dějiny

Norman Mailer
Obálka knihy Armády noci

Kniha Armády noci (The Armies of the Night, 1968) je dalším jedinečným příkladem fascinující Mailerovy schopnosti experimentovat se žánrem románu. Spisovatel a novinář Mailer v ní literárně zpracovává velkou historickou událost – protestní pochod na Pentagon v říjnu 1967 v rámci kampaně proti válce ve Vietnamu – a umně při tom propojuje fikci se skutečností.

Dílo obsahuje dvě knihy, z nichž každá přináší pohled na významnou událost z odlišné perspektivy. V první, nazvané Dějiny jako román, popisuje své vlastní zážitky účastníka pochodu. Skutečnost, že vše vypráví ve třetí osobě, vtiskuje knize naprosto nevšední dynamiku a zároveň umožňuje autorovi, aby uplatnil svůj vypravěčský talent, pověstný humor i schopnost pronikavé analýzy.

Druhá kniha nese název Román jako dějiny. V ní se čtenáři protestní pochod představuje v historických a společenských souvislostech. Mailer v této části referuje o genezi události, jejích příčinách, organizátorech a vůdcích. Samotný pochod pak líčí z perspektivy nezúčastněného reportéra. Právě tato literární forma umožnila Mailerovi pronikavě odkrývat problémy soudobé společnosti.

Norman Mailer (1923–2007) se řadí mezi nejúspěšnější americké spisovatele. Slavným se stal už ve svých 25 letech díky románu Nazí a mrtví (The Naked and the Dead, 1948; česky 1957, 1994). V dnes již proslulé knize popsal své zážitky z válečných operací americké průzkumné čety v Tichomoří. Literární kritika i čtenáři byli šokováni i nadšeni zároveň a kniha se stala jedním z nejlepších amerických románů o druhé světové válce. V následujících desetiletích se autor zařadil mezi nejčtenější světové prozaiky.
Koncem šedesátých let se těžiště Mailerovy tvorby přesunuje k esejistice, publicistice a beletrizovanému žurnalismu. Za knihu Armády noci (The Armies of the Night, 1968; česky 1995), popisující protiválečný pochod na Pentagon, získal dvě prestižní literární ocenění – Národní knižní cenu a Pulitzerovu cenu.

Původní cena: 348,- Kč
Nová cena: 198,- Kč

Chci knihu koupit:
Nakladatel: Jota
Originální název: The Armies of the Night
Překlad: Robert Křesťan
vázaná, 352 stran

Kategorie: Krásná literatura

O Zlevněných knihách

V síti vybraných knihkupectví najdete od 1. června 2008 pod značkou Zlevněné knihy kvalitní nabídku knih za atraktivní ceny. V nabídce najdete prózu i poezii, knihy naučné i pohádky pro děti, cestopisy i humorné knihy. Knihy jsou zlevněny o 30-70% a snížená cena platí do vyprodání zásob. Každý měsíc se nabídka rozšíří o dalších 10-20 zlevněných titulů.

Na těchto stránkách najdete seznam všech aktuálně zlevněných titulů, adresy knihkupectví, kde je možné knihy zakoupit a připravované zlevněné tituly, na které se můžete těšit. A když na stránkách zadáte váš e-mail, rádi Vás budeme o nově zlevněných knihách pravidelně informovat.

E-mail info

Zanechte nám e-mail a budeme vás 1x měsíčně informovat o nově zlevněných knihách.