Český komiks 1. poloviny 20. století

Helena Diesing
Obálka knihy Český komiks 1. poloviny 20. století

Obrazově bohatá kniha Heleny Diesing, autorky monografie Kája Saudek (2010), vyplňuje prázdné místo na poli české pop kultury. Autorka na základě rozsáhlé rešerše dobových periodik shrnuje dosud nezmapované období českého komiksu. Přináší nové poznatky o proslulých tvůrcích, mezi nimiž nechybí Josef Lada, Ondřej Sekora či Jaroslav Foglar, představuje ale i desítky autorů zcela neznámých. Publikace dokazuje, že svět českého komiksu před rokem 1950 byl plný celé řady rázovitých postav. Odhaluje zrod těch dodnes slavných, například Ferdy Mravence nebo Rychlých šípů, připomíná také mnoho zapomenutých hrdinů včetně Pepiny Rejholcové z dílny Františka Voborského nebo gentlemanského fešáka Dandyho od mezinárodně uznávaného karikaturisty Berta.
Popisem a charakteristikou jednotlivých komiksů autorka nepřímo vytváří sociální a kulturní obraz první republiky, období protektorátu, let poválečných i změn po převratu v únoru 1948. Publikace tak otvírá pohled nejen na fenomén našeho "národního" komiksu s řadou jeho formálních specifik, ale i na českou kulturu obecně.
Text provází velmi bohatý obrazový materiál a na atraktivitě knize přidává i grafická úprava designéra Štěpána Malovce.

Původní cena: 1249,- Kč
Nová cena: 749,- Kč

Chci knihu koupit:
Nakladatel: Verzone
brožovaná, 360 stran

Kategorie: Umění

Recenze v médiích:

Diesing, Helena: Český komiks

iLiteratura, Pavel Mandys, 23.1.2012
Mladá kunsthistorička Helena Diesing se stává specialistkou na dějiny českého komiksu. Nyní vyšel její další zásadní příspěvek k poznávání české komiksové historie: publikace Český komiks, podobně velkolepá jako loni vydaná monografie Káji Saudka.

Úvod do české komiksologie

LIDOVÉ NOVINY, Tomáš Pospiszyl, 20.1.2012
Kniha Heleny Diesing o historii českého komiksu posouvá zájem o toto médium z neškodného koníčku do oblasti akademického bádání. A současně přináší unikátní obrazový materiál, který už celá desetiletí nikdo neviděl. (...) Helena Diesing především prošla stovky dobových novin a časopisů a sesbírala všechny komiksy, které v nich našla. Kniha nachází počátky žánru v českých humoristických časopisech někdy těsně po polovině 19. století. Za otce českého komiksu není považován nikdo menší než Josef Mánes a první česká komiksová bublina se objevila v Humoristických listech roku 1862.

V bublinách

Hospodářské noviny, Magdalena Čechlovská, 19.1.2012

(...) Určena je všem, kteří se chtějí poučit. Na první pohled sice ukázky starých komiksů nad výkladovým textem výrazně převažují, avšak citovaných příběhů je tolik, že z každého může být uvedena jen jedna, u těch nejvýznamnějších maximálně čtyři stránky. V hlavní roli tu totiž nejsou kreslení hrdinové, ale příběh českého komiksu.
Helena Diesing pečlivě zdrojuje a také vtipně komentuje, hodnotí a ukazuje paradoxy. Například už Josef Lada v desátých letech minulého století věděl, že základem komiksu je text uvnitř bubliny.

O Zlevněných knihách

V síti vybraných knihkupectví najdete od 1. června 2008 pod značkou Zlevněné knihy kvalitní nabídku knih za atraktivní ceny. V nabídce najdete prózu i poezii, knihy naučné i pohádky pro děti, cestopisy i humorné knihy. Knihy jsou zlevněny o 30-70% a snížená cena platí do vyprodání zásob. Každý měsíc se nabídka rozšíří o dalších 10-20 zlevněných titulů.

Na těchto stránkách najdete seznam všech aktuálně zlevněných titulů, adresy knihkupectví, kde je možné knihy zakoupit a připravované zlevněné tituly, na které se můžete těšit. A když na stránkách zadáte váš e-mail, rádi Vás budeme o nově zlevněných knihách pravidelně informovat.

E-mail info

Zanechte nám e-mail a budeme vás 1x měsíčně informovat o nově zlevněných knihách.