Alabama song

Gilles Leroy
Obálka knihy Alabama song

Románová biografie o vztahu velkého amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda a Zeldy Sayrové se odehrává od jejich seznámení v Alabamě roku 1918 až po Zeldinu smrt - uhořela v psychiatrické léčebně roku 1943, tři roky po Scottově smrti. Tihle dva založili a tvořili "ztracenou generaci" 20. let, éru jazzu, alkoholu, sexu a drog. Fascinující příběh zničujícího i mimořádně naplněného vztahu viděný ženskýma očima. Autor získal za román prestižní Goncourtovu cenu.

Původní cena: 239,- Kč
Nová cena: 19,- Kč

Chci knihu koupit:
Nakladatel: Odeon
Originální název: Alabama Song
Překlad: Alexandra Pfimpflová
vázaná, 182 stran

Kategorie: Krásná literatura

Recenze v médiích:

Leroy, Gilles: Alabama Song

iLiteratura, Jovanka Šotolová, 6.6.2009
Alabama Song je prostořeká, veselá a ironická, ale i tklivá a ponurá píseň odvážné ženy nesvázané ničím, až na osudový sňatek – a pravděpodobně i šílenství, jež však ona sama líčí jako jakýsi mlžný opar zastírající vysněný ideál, jako podružnou záležitost, kterou zneužil ten, koho milovala a nenáviděla, kdo ji vyvedl do velkého světa a pak z něho vyhnal

Strhující příběh lásky a nenávisti

MF DNES, Hana Ulmanová, 4.4.2009
(...) Kouzlo románu Alabama song spočívá hlavně v jazykovém ztvárnění. Leroyova Zelda používá slova hodně hovorová a expresivní, rozpínající se od běžných výrazů (jako hovadiny či šukat) přes méně obvyklé (typu cáknutý trus) až po zcela originální vulgarismy (za všechny: přechcat vlastní nadutou prdel). Ale jak slyší stále více a více hlasů bílých lékařů, uchyluje se k něžně krutým poetismům - cítí se být němým chrastítkem, prázdnou obálkou, jícnem ohlasu. Celý text je navíc jemně okořeněn angličtinou, což mu dodává patřičný šmrnc a říz: význam obratu baby girl nebo slangového hot je v době globalizace obecně znám a méně zasvěcený čtenář ho snadno dovodí z kontextu. A přeložit do češtiny libozvučné Alabama song by byl čirý nesmysl.

Průvodce na cestě do dalšího baru

Ostatní, (ver), 13.3.2009
(...) Gilles Leroy nikdy netvrdil, že knížka používá jen fakta, ovšem s výchozími skutečnostmi zachází velice impozantním způsobem. Nejde o ilustraci dvou životů, knížka má daleko k takzvaným příběhům ze života, jak je známe z ženských časopisů. Ani název příběhu není jen ilustrační - ti, kdo znají píseň legendárních The Doors Whiskey Bar, si můžou nad stránkami knížky lehce pobrukovat o tom, jak je nutné pro tento jediný okamžik najít cestu do dalšího baru a nemyslet na to, kteréže to datum se vlastně dnes píše...

Zeldo, náš život je Waterloo

LIDOVÉ NOVINY, Ondřej Horák, 26.2.2009
(...) Autorova homosexualita hrála poměrně podstatnou roli rovněž při formování Alabama songu. Je totiž zdůrazňována jak u Zeldy, tak u jejího manžela a Ernesta Hemingwaye, u dvou posledně jmenovaných dokonce společně. (...) Není ale postup, při němž se z biografie pozoruhodné osobnosti vyrobí román, až příliš hrou na jistotu? Jak špatné by takové dílo muselo být, aby si jím autor nezískal pozornost? Co se týče Alabama songu, je však třeba říci, že Gilles Leroy si počínal velmi šikovně. Román je totiž stručný a úsečný. (...) Leroyovo zpracování rozhodně není bulvární.

Leroy, Gilles: Alabama song

iLiteratura, Jiří Našinec, 17.2.2009
Cenu bratří Goncourtů za rok 2007 sklidil poměrně málo známý Gilles Leroy, zpracovávající formou románu životní příběh manželské dvojice Zeldy a Francise Scotta Fitzgeraldových. Navíc Zeldin deník potažmo Alabama Song působí vlastně jako replika na Scottův román Něžná je noc, případně jako dovětek k němu.

O Zlevněných knihách

V síti vybraných knihkupectví najdete od 1. června 2008 pod značkou Zlevněné knihy kvalitní nabídku knih za atraktivní ceny. V nabídce najdete prózu i poezii, knihy naučné i pohádky pro děti, cestopisy i humorné knihy. Knihy jsou zlevněny o 30-70% a snížená cena platí do vyprodání zásob. Každý měsíc se nabídka rozšíří o dalších 10-20 zlevněných titulů.

Na těchto stránkách najdete seznam všech aktuálně zlevněných titulů, adresy knihkupectví, kde je možné knihy zakoupit a připravované zlevněné tituly, na které se můžete těšit. A když na stránkách zadáte váš e-mail, rádi Vás budeme o nově zlevněných knihách pravidelně informovat.

E-mail info

Zanechte nám e-mail a budeme vás 1x měsíčně informovat o nově zlevněných knihách.