Červená a bílá

Dorota Maslowska
Obálka knihy Červená a bílá

Kniha se v Polsku objevila jako přesně načasovaná bomba, která přehlušila dosavadní mediální úspěchy takových es jako je Olga Tokarczuková nebo Jerzy Pilch. Kniha je pozoruhodná hned z několika důvodů, a tím prvním je bezpochyby jazyk – stylistické a lexikální prostředky, kterými Maslowská disponuje, by se možná daly přirovnat k Mechanickému pomeranči, ale ona ho předčí. Odvážná, naprosto otevřená i vulgární zpověď vyrazila dech nejenom katolickému státu. A kdo by čekal ich formu typu „můj milý deníčku“, měl by se raději pokřižovat a knihu ani nebrat do rukou – hlavním hrdinou a vypravěčem je muž: sedmnáctiletý mladík Silnej, jednou drsný a sebevědomý, podruhé zranitelný a ukřivděný. Jeho život je vyplněn navštěvováním hospod, balením roštěnek a užíváním drog. Jde o mimořádně silnou generační výpověď.

Původní cena: 229,- Kč
Nová cena: 49,- Kč

Chci knihu koupit:
Nakladatel: Odeon
Originální název: Wojna polsko-ruska pod flaga bialo-czerwona
Překlad: Barbora Gregorová
Ilustrace: Krzysztof Ostrowski
vázaná, 208 stran

Kategorie: Krásná literatura

Recenze v médiích:

Červenobílé hadí vejce

TÝDEN, Jiří Peňás, 14.3.2005
(...) Hlavním hrdinou a hlavním sdělením je ale jazyk. To je základní tvůrčí materiál, z něhož jsou složeny její postavy: z "akčního jazyka", drženého rapovým rytmem, který chrlivým, valivým monologem s sebou strhává ruiny a splašky pojmenovatelného světa a vytváří cosi jako hustou clonu nad prázdnotou a dutostí pobývají v něm. (...) Zajímavá, svým způsobem jedinečná knížka. Je dobře, že česky vyšla ve výborném kongeniálním překladu Barbory Gregorové. Ale stejně: kniha, jako je ta Maslowské, stačí jedna za celou generaci.

Masłowská, Dorota: Červená a bílá 1

iLiteratura, Stefania Szostok, 3.2.2005
Červená a bílá je román výjimečný nejen kvůli mladí autorky (v okamžiku vydání jí bylo pouhých 19 let), ale především kvůli bouřlivé diskusi, kterou vyprovokoval.

Masłowská, Dorota: Červená a bílá 2

iLiteratura, Čeněk Hubáček, 3.2.2005
Sotva vydala román Červená a bílá, Masłowská okamžitě zastínila své generační druhy a její román dokonce vyhrál národní anketu o nejlepší polskou knihu roku 2002.

Maslowská, Dorota: Červená a bílá

iLiteratura, Bára Gregorová, 3.2.2005
Na mobil dostanu textovku vod Andžely. Ahoj, Silnej, poznali jsme se tam a tam, a taky jestli se ještě někdy uvidíme. Takováhle zpráva...

Masłowská, Dorota: Červená a bílá

iLiteratura, Václav Burian, 3.2.2005
Jméno Doroty Masłowské bychom zatím ve slovnících polských spisovatelů marně hledali, ačkoliv o málokterém literátovi se v Polsku posledních let tolik mluví a snad žádné jméno není spojeno s tolika očekáváními.

Dorota Maslowská, "punkový" zázrak polské literatury

Hospodářské noviny, Ivan Adamovič, 28.1.2005
(...) Maslowská si půjčuje jazyk pouliční subkultury, která jí není vzdálená. Na úrovni jazyka se také odehrává podstatná část jejího díla. Postavy se prodírají houštinou slov a skutečné fyzické akce je zde minimálně, čímž se kniha dotýká joyceovského odkazu. Odráží dnešní dobu, zahlcenost informacemi, v jakési lingvistické křeči slov a významů, v zuřivém překódování starého jazyka. (...) Maslowská má výtečný cit pro jazyk, mluvu. Své hrdiny má odpozorované, jemně je ironizuje, ale ukazuje ještě jednu podstatnou věc. Totiž jak nastupující generace překódováním jazyka, tvůrčím užíváním slangu, definuje svoji realitu. Je to mnohem rychlejší a elegantnější než snažit se pohnout hmotou. (...) Román se pozvolna prohlubuje, dospívá. Možná jsme přímo při sledování příběhu svědky, jak Maslowská literárně roste. Závěrečné pasáže, které snad zachycují hrdinovo předsmrtné delirium, jsou již nesporným důkazem mimořádného stylistického talentu, pokud o tom snad mohla být zpočátku pochybnost.

O Zlevněných knihách

V síti vybraných knihkupectví najdete od 1. června 2008 pod značkou Zlevněné knihy kvalitní nabídku knih za atraktivní ceny. V nabídce najdete prózu i poezii, knihy naučné i pohádky pro děti, cestopisy i humorné knihy. Knihy jsou zlevněny o 30-70% a snížená cena platí do vyprodání zásob. Každý měsíc se nabídka rozšíří o dalších 10-20 zlevněných titulů.

Na těchto stránkách najdete seznam všech aktuálně zlevněných titulů, adresy knihkupectví, kde je možné knihy zakoupit a připravované zlevněné tituly, na které se můžete těšit. A když na stránkách zadáte váš e-mail, rádi Vás budeme o nově zlevněných knihách pravidelně informovat.

E-mail info

Zanechte nám e-mail a budeme vás 1x měsíčně informovat o nově zlevněných knihách.